Hrant İçin Adalet İçin / Bir Bilim Blogu Neden Adalet İster?

1593 yılında bilim insanı Giordano Bruno dünyadan başka gezegenler olduğunu söylediği ve Katolik Kilisesinin doktrinlerine karşı çıktığı gerekçesiyle yargılandı. 7 yıl boyunca sürgün edildi, hapsedildi. 1600 yılında hükmü kesinleşti: Bir kazığa bağlanıp diri diri yakılmak.

1633 yılında bilim insanı Galileo Galilei güneş merkezli evren modelini ve dünyanın güneş etrafında döndüğünü savunduğu için engizisyon tarafından yargılandı. Bruno’nun hükmünü bildiği için özür dilemek zorunda kaldı, ömür boyu ev hapsine çarptırıldı. Mahkeme kararının açıklanmasından sonra Galileo sessizce mırıldandı: Dünya yine de dönüyor.

1794 yılında, Fransız ihtilalinin hemen sonrasındaki terör döneminde, aynı zamanda vergi toplayıcı olan ve modern kimyanın kurucusu sayılan bilim insanı Antoine Lavoisier halktan topladığı vergilerin bir kısmını bilimsel araştırmalarında kullandığı ve devrime sadakat göstermediği gerekçesiyle Fransız devrim mahkemesi tarafından giyotinle ölüm cezasına çarptırıldı. Lavoisier’i savunmak için başvuran dönemin seçkin bilim insanlarının mahkeme başkanından aldığı cevap “Cumhuriyet’in bilim insanlarına ihtiyacı yoktur” oldu.

2005 yılında gazeteci Hrant Dink aksi yöndeki bilirkişi raporuna rağmen TCK’nın 301. maddesine dayanılarak 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dink dönemin medyası tarafından açıkça hedef gösterildi ve 2007 yılında öldürüldü. Dink cinayeti davasına bakan mahkeme “cinayette örgüt bağlantısı yoktur” hükmünü verdi.

Bruno’nun, Galileo’nun, Lavoisier’in ve Hrant’ın ortak özelliği nedir?

Düşünce özgürlüğünün olmadığı ülkelerde yaşamış ve öl(dürül)müş olmaları.

Düşünce özgürlüğü yoksa bilimden de adaletten de söz edilemez.

Birlikte yürüyor ve bağırıyoruz: Hrant İçin, Adalet İçin.

Not: Bu yazı “Hrant için Blog”a katkı için yazılmış ve http://hranticinblog.blogspot.com/2012/01/bir-bilim-blogu-neden-adalet-ister.html adresinde yayınlanmıştır. Hran için Adalet için yazmak isterseniz siz de katılın: http://hranticinblog.blogspot.com/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

  • Ziyaretçi Sayısı

    • 33,589 ziyaretçi
  • Ziyaretçi Haritası

%d blogcu bunu beğendi: