Warfarin’in Ölümü Kaç Paraya Mâl Olacak?

Bu haftaki Nature’da çıkan haberlerden biri ilaç şirketlerinin Warfarin’i tasfiye etme planlarıyla ilgiliydi. Bu aralar sağlık ekonomisi ve ilaç şirketleri meselesine iyice kafayı takmış olduğumdan mütevellit, yazmak zorunda hissettim. Peki ne ki bu Warfarin? Tasfiye edilse ne olur, edilmese ne olur?

Warfarin (Türkçede kimi zaman Varfarin olarak da geçtiği olur) yaklaşık 50 yıldır kullanılan ve alanında bu kadar uzun süre zirvede kalması nedeniyle efsaneleşmiş bir ilaç. Kanın pıhtılaşmasını, dolayısıyla o pıhtının bir yerlere(özellikle de beyne) giderek damarları tıkamasını önlüyor. Türkiye’de bildiğim kadarıyla(en azından bizim hastanedeki hastalardan gördüğüm kadarıyla) sadece Coumadin adıyla satılıyor. 5mg’lık 28 tabletlik formu 6TL, 10mg ve 25 tabletlik olan formu ise 7.51TL’den satılıyor; ve devlet her ikisini de sağlık güvencenizden karşılıyor. Sağlık sektöründe dönen paralara şöyle bir bakacak olursanız bu paraların ne kadar düşük rakamlar olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Warfarin piyasasının Türkiye’de sadece bir şirket tarafından kontrol edilmesinin, diğer şirketlerin rekabete girmeye dahi gerek duymamasının nedeni de bu. Warfarin para kazandırmıyor.

Nature’daki haber Warfarin’in yerine kullanılması planlanan yeni ilaçlardan bahsediyor. İlk ilaç 19 Ekim’de Boehringer firmasından çıkan Dabigatran oldu, sırada önümüzdeki yıllarda çıkacak 4 ilaç var. Bu ilaçların warfarine göre daha az yan etkiye sahip olduğu, warfarin kullanımında özellikle sıkıntı yaratan sürekli kan değeri(INR) izlemi gerektirmesi ve hastanın kullanması gereken diğer ilaçlarla etkileşime girmesi gibi sorunlar yaratmadığı ve warfarine göre daha güvenli oldukları iddia ediliyor.

Yeni ilaçlar ve muhtemel piyasaya çıkış tarihleri

Yeni ilaçların warfarinden daha etkili oldukları kesin gibi ancak sorun warfarinin sudan ucuz olmasından, ya da yeni ilaçların epey tuzlu olmasından kaynaklanıyor. Dabigatran’ın günlük dozunun kamuya maliyeti 4.20 sterlin  olacak; diğer bir deyişle warfarinden 10 kat daha pahalıya mâl olacağı öngörülüyor. Warfarinin şu anda ABD’de 400 milyon dolarlık bir pazarı var, bu dönüşümün tamamlanması durumunda kan seyreltici/pıhtılaşma önleyici ilaç pazarı 4 milyar dolar gibi devasa bir rakama ulaşacak. Kamu daha fazla ödeyecek, ilaç şirketleri daha çok kazanacak.

Peki buna değecek mi? Sanmıyorum, ancak yine de bekleyip görmekten başka şansımız yok.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

  • Ziyaretçi Sayısı

    • 33,589 ziyaretçi
  • Ziyaretçi Haritası

%d blogcu bunu beğendi: