Pi Sayısı, Einstein ve Tıp Bayramı

Bugün 14 Mart. Birkaç farklı anlamı var, sağ baştan sayalım:

1) Dünya Pi Günü: Pi dediğin nedir ki? 3,14 bilemedin 22/7 (aslında ikisi de değil). İşte böyle olunca kimi insanlar 3. ayın 14. gününü, kimisi de 7. ayın 22. gününü Dünya Pi Günü ilan edip kutlamaya başlamış. Hatta google da logosuyla kutlamalara katılmış.

Belki size gereksiz ya da önemsiz gelebilir ama eloğlu pastasını bile yapmış, afiyetle yemiş.

Kutlu Olsun.

2) Albert Einstein’ın Doğum Günü: 1879 yılının 14 Mart günü Alman İmparatorluğunun Württemberg Krallığı’na bağlı Ulm kentinde Hermann’dan olma Pauline’den doğma bir çocuk dünyaya gelmiş, adı Albert konmuş. Bu çocuk bir dahi olmuş çıkmış; 26 yaşında özel görelilik, 36 yaşında genel görelilik teorilerini bilim dünyasına sunarak teorik fizikte çığır açmış.

Doğum günün kutlu olsun Einstein!

3) Tıp Bayramı: Ben ve meslektaşlarım için hepsinden önemlisi sanırım bu. Memlekette sağlık çalışanı olmak günden güne zorlaşsa da bugün bizim günümüz. 14 Mart uluslararası bir gün değil, sadece Türkiye’de Tıp Bayramı olarak kutlanan bir gün ancak diğer ülkelerde de Tıp Bayramı kabilinden günler var. Wiki’den hayli ilginç bilgiler buldum, hemen size de sunayım:

“14 Mart 1827’de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin,Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, “Tıp Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart’ında işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa’daki Yıldırım Darüşşifası’nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.

1976’dan beri sadece 14 Mart günü değil, 14 Mart’ı içine alan hafta boyunca kutlama yapılmakta ve bu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir.

Dünyada benzer kutlamalar, farklı tarihlerde yapılmaktadır. Örneğin ABD’de ameliyatlarda genel anestezinin ilk defa kullanıldığı 30 Mart 1842 tarihinin yıldönümü; Hindistan’da ünlü doktor Bidhan Chandra Roy’un doğum (ve aynı zamanda ölüm) yıldönümü olan 1 Temmuz günü “Doktorlar Günü” olarak kutlanır.”

Tıp Bayramınız Kutlu Olsun!

Not: Geleneksel Tıp Bayramı Balosu’na geleneksel olarak gitmiyorum. Gidenlere iyi eğlenceler…

Reklamlar
Comments
3 Responses to “Pi Sayısı, Einstein ve Tıp Bayramı”
  1. şefik dedi ki:

    doğum günümde o pastadan istiyorum, ve de 24haneli istiyorum piyi:))

Trackbacks
Check out what others are saying...


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

  • Ziyaretçi Sayısı

    • 33,589 ziyaretçi
  • Ziyaretçi Haritası

%d blogcu bunu beğendi: